Golf nad polskim morzem

English version: Golf at the Polish seaside

tytułowe

Ostatni weekend spędziliśmy wreszcie nad polskim morzem! Zawsze chętnie wracamy do Trójmiasta, które przyciąga niesamowitym klimatem i pięknem. Tym razem odwiedziliśmy Gdańsk i Sopot, które były jednymi z naszych ostatnich przystanków przed powrotem do domu.

1

Główne Miasto w Gdańsku. Z Wyspy Spichrzów patrzymy na drugi brzeg Motławy.

2

Rzut oka w stronę morza. To jeden z najbardziej znanych widoków Gdańska, ze słynnym „Żurawiem” i nowym akcentem w Śródmieściu, czyli widocznym w tle dachem Muzeum II Wojny Światowej.

3

Jeżeli chodzi o nowości to nie można pominąć dopiero co otwartego Forum Gdańsk, czyli nowej przestrzeni miejskiej będącej naturalnym przedłużeniem Długiego Targu, najpopularniejszej ulicy miasta.

4

Forum to przede wszystkim spora galeria handlowa, ale nie zabrakło również miejsca dla instytucji kultury (Kunszt Wodny), czy budynków przeznaczonych na funkcje hotelową. Ponadto dzięki budowie Forum zdecydowanie poprawił się układ komunikacyjny w tej części Śródmieścia. Gdańszczanie zyskali też nowoczesną przestrzeń publiczną w samym sercu miasta.

5

Z nowego od razu przechodzimy w stare. To ulica Elektryków, która znajduje się na terenie Stoczni Gdańskiej. Dawne hale remontowe zamieniły się w kawiarnie a na świeżym powietrzu w sezonie letnim odbywają się koncerty. Byliśmy tu wcześnie rano, stąd pustki, ale popołudniami i wieczorami to miejsce się zaludnia i stanowi ciekawą alternatywę dla tych, których nudzi lub męczy śródmieście Gdańska czy popularny „Monciak” w Sopocie.

6

Skoro jesteśmy przy Stoczni to nie sposób zapomnieć o powstałym nie tak dawno temu Europejskim Centrum Solidarności z okazałym muzeum wewnątrz. Ciekawa jest też architektura budynku, który nawiązuje do zardzewiałego i przeznaczonego do remontu (lub rozbiórki) statku.

7

Kilkaset metrów dalej kolejny znaczący punkt na mapie miasta, czyli wspomniane już wcześniej, widoczne znad Motławy, Muzeum II Wojny Światowej. Budynek w większości schowany jest pod ziemię i właśnie tam znajduje się ekspozycja. Zresztą bardzo bogata i ciekawa, pokazująca II wojnę światową z szerokiej, szerszej niż można przypuszczać, perspektywy.

8

Wracamy na Główne Miasto. Jesteśmy na Długim Targu. Ulica pulsuje życiem w zasadzie przez całą dobę. Świetnie wyglądają odremontowane, a wcześniej odbudowane po zniszczeniach wojennych, mieszczańskie kamienice.

9

Długim Targiem idziemy w stronę Złotej Bramy. Za tym kompleksem bram strzegących wejścia do średniowiecznego miasta znajduje się właśnie Forum Gdańsk.

10

Patrzymy za siebie. Po lewej okazały Ratusz Miejski a pod nim niemniej słynna Fontanna Neptuna.

11

A to już kolejna z pięknych, staromiejskich uliczek – Piwna. Świetnie widać z niej gotycką Bazylikę Mariacką, największy kościół Gdańska. Budowa tak ogromnej świątyni już kilkaset lat temu świadczyła o bardzo dużym znaczeniu miasta w tamtym okresie. To zresztą specjalnie nie zmieniło się aż do dziś.

12

Na koniec wizyty w Gdańsku patrzymy na Wyspę Spichrzów. To, co Rosjanie na spółkę z Niemcami zniszczyli podczas walk o miasto w 1945 roku jest odbudowywane. Oczywiście w innym kształcie, z użyciem innych technologii i materiałów, ale w wyglądzie zbliżonym skalą do oryginału. Bardzo dobrze, że tak się dzieje.

13

Sopot. Miasto zmienia się z każdą kolejną wizytą. Tym razem oddano do użytku nowy dworzec kolejowy. Nie zabrakło w nim oczywiście rozbudowanej funkcji handlowej.

14

Krzywy Domek przy Bohaterów Monte Cassino. Patrząc na to zdjęcie można dostać zawrotu głowy 🙂

15

Piękna latarnia morska w pobliżu molo.

16

I samo, chyba najsłynniejsze w Polsce, molo w Sopocie. Nawet to, że za wejście na nie wprowadzono opłatę nie odstrasza tłumu turystów.

17

Początek czerwca to jeszcze nie pełnia sezonu, ale jak na poniedziałek godzinę 12.00 zapełnienie plaży wydaje się całkiem duże. Pojawiły się też pierwsze parawany, dzięki czemu w końcu poczuliśmy, że wróciliśmy do Polski.

18

Tym miłym akcentem kończymy relację z Trójmiasta. Przed nami jeszcze tylko północno-wschodnia Polska (Warmia, Mazury, Podlasie) i powrót do domu. O tym wszystkim napiszemy niebawem.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.