Golf na Dolnym Śląsku

English version: Golf in Lower Silesia

tytułowe

Nie zwalniamy tempa. Dopiero co z północy na południe zjechaliśmy Polskę wzdłuż zachodniej granicy a już jesteśmy na Dolnym Śląsku. Weekend upłynął nam na zwiedzaniu stolicy regionu, czyli Wrocławia. Pogoda dopisuje cały czas więc dodatkowo wybraliśmy się do położonego kilkadziesiąt kilometrów na wschód Opola, chyba nadal uważanego za stolicę polskiej piosenki rozrywkowej 🙂

Wrocław w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija. Przykładem może być okazałe centrum komunikacyjno-handlowe, które powstało przy dworcach PKP i PKS. Do wyremontowanego kilka lat temu budynku kolei dołączył ostatnio zupełnie nowy Dworzec PKS a cały teren i okolica zmieniła się nie do poznania.

1

2

Od strony dworców, ulicą Świdnicką, wchodzimy do centrum miasta. Przed nami Dom Handlowy „Renoma”. Oprócz odnowionej „starej części” lokalnego „Harrods’a” na tyłach znajduje się dobudowana kilka lat temu, niemniej imponująca, „nowa Renoma”.

3

Kolejny okazały gmach Wrocławia to położone między Fosą Miejską a Pałacem Królewskim Narodowe Forum Muzyki. Przypomnijmy, że Wrocław był Europejską Stolicą Kultury 2016 a samo Forum zostało oddane do użytku pod koniec 2015 roku, również z myślą o zbliżających się wydarzeniach kulturalnych.

4

Plac Wolności przed Narodowym Forum Muzyki. Kolejna nowoczesna przestrzeń publiczna w sercu miasta.

5

Jesteśmy na Placu Nowy Targ. W 1945 roku zabudowa placu została doszczętnie zniszczona a po wojnie podjęto decyzję, że Nowy Targ nie będzie odbudowany w pierwotnym charakterze. Zamiast okazałych kamienic stanęły tu bloki, które nijak nie pasowały do okolicy. Kilka lat temu plac został przebudowany, parking został schowany pod ziemię a część budynków systematycznie zaczęto remontować. Dziś Nowy Targ prezentuje się przyzwoicie. Jedynym zachowanym przy nim dawnym budynkiem jest gmach w którym obecnie mieści się Urząd Miasta Wrocławia.

6

Mostem Piaskowym zmierzamy w stronę wrocławskich wysp – Piasek, Daliowej, Młyńskiej i Słodowej.

7

Z nabrzeża Odry patrzymy na dwie okazałe świątynie Wrocławia. Po prawej katedra św. Jana Chrzciciela, po lewej kościół pw. Świętego Krzyża.

8

Jesteśmy coraz bliżej. To już Most Tumski.

9

Aż dziw, że jeszcze się trzyma patrząc na ilość żelastwa jakim został obwieszony w ostatnich latach 🙂

10

Wieże katedralne. Nie ucierpiały one bardzo mocno podczas walk o miasto w 1945 roku (straciły kopuły), więc można powiedzieć, że w zdecydowanej większości prezentują swój autentyczny wygląd sprzed wojny.

11

Jesteśmy na nadodrzańskim Bulwarze Xawerego Dunikowskiego. Patrzymy w stronę Mostu Pokoju i nadbrzeżnej zabudowy.

12

A to niewielka, pełna bujnej zieleni, Wyspa Daliowa. Nie znajduje się na niej praktycznie nic oprócz tego ciekawego przykładu sztuki nowoczesnej. To chyba rzeźba, chociaż kto wie.

13

Powoli zbliżamy się do wrocławskiego rynku. Po drodze mijamy pełne kawiarnianych ogródków, zabudowane wysokimi kamienicami i, czasem, nowoczesną architekturą, ulice śródmieścia.

14

15

Widok na Rynek z Placu Solnego.

16

Niedzielne popołudnie. Piękna pogoda. Jarmark. Lody. Tłumy.

17

Gotycki, bogato zdobiony Ratusz Miejski we Wrocławiu na zakończenie naszej przygody z tym pięknym, dolnośląskim miastem, które już praktycznie w niczym nie ustępuje podobnej wielkości metropoliom zachodniej Europy.

18

Niemniej ciekawym miastem jest położone kilkadziesiąt kilometrów na wschód, wojewódzkie Opole. Skala oczywiście nie ta, co Wrocław, ale za to w tak słoneczną pogodę zwiedza się przyjemniej, bo krócej.

Do śródmieścia wchodzimy Mostem Piastowskim. Po lewej widzimy już katedrę.

19

Bardzo przyjemny park wokół Stawu Zamkowego, zaraz koło amfiteatru. Nawet muzyka grająca tu z głośników przypomina nam, że to Opole nadal dzierży miano polskiej stolicy piosenki.

20

Wieża Piastowska zaraz obok. Kto choć raz oglądał w telewizji Festiwal Opolski musiał ją widzieć.

21

Jesteśmy już na opolskim rynku. Po lewej fragment okazałego gmachu Ratusza Miejskiego.

22

Nie mogło też zabraknąć Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. To właśnie tutaj w chodniku wmurowane są „gwiazdy” z autografami chyba wszystkich wybitnych twórców polskiej muzyki rozrywkowej na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Wśród nich nie mogło zabraknąć Krzysztofa Krawczyka, który przecież „chciał być marynarzem…”

23

Zaraz obok katedry znajduje się jeden z ostatnich zachowanych fragmentów murów miejskich Opola. Drewnianym, mocno nadszarpniętym zębem czasu, przejściem można dojść do dawnej wieży artyleryjskiej.

24

A to już wspomniana katedra pw. Świętego Krzyża widziana z prowadzącej wprost na Rynek ulicy Koraszewskiego.

25

Dworzec kolejowy Opole Główne. Równie okazały na zewnątrz jak i wewnątrz.

26

A z dworca tylko krok do najbardziej urokliwego zakątku miasta, czyli Parku Daszyńskiego. Pośrodku placu znajduje się piękna fontanna tzw. „opolskiej Ceres”.

27

Wracając do ścisłego centrum nie sposób pominąć zabudowań Uniwersytetu Opolskiego. W ich obszarze znajduje się m.in. kościół Matki Boskiej Bolesnej i Świętego Wojciecha z którego schodów roztacza się panorama na ulicę Świętego Wojciecha i wieżę ratuszową.

28

Schodzimy po schodach na poziom ulicy i obracamy się za siebie. Przed nami fasada wspomnianej przed chwilą świątyni.

29

Jeszcze tylko ostatnie przejście przez Rynek i wracamy do domu, czyli do Golfa. Jutro opuszczamy Dolny Śląsk i ruszamy w dalszą podróż po Polsce, tym razem do Wielkopolski i na Kujawy.

30


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.