Golf w zachodniej Polsce

English version: Golf in western Poland

tytułowe

No i stało się. Po 8 miesiącach podróży i 22 tysiącach przejechanych przez Europę kilometrów dotarliśmy z powrotem do Polski, aby spędzić tutaj ostatnie dwa i pół tygodnia naszej wyprawy „Golfem Przez Świat”. W środę wczesnym wieczorem przekroczyliśmy niemiecko-polską granicę pod Szczecinem i zaczęliśmy objazd zachodniej części kraju.

Po dość długim czasie zagranicą chcieliśmy zobaczyć jak Polska wygląda na tle innych krajów, które do tej pory odwiedziliśmy. Cóż, teraz mamy już materiał porównawczy, bo widzieliśmy jak jest gdzie indziej. Zatem sprawdzamy czy Polska cały czas w ruinie 🙂

Zaczynamy od Szczecina. Jesteśmy przy samym początku Bulwaru Piastowskiego na wysokości dworca kolejowego Szczecin Główny. Patrzymy na południe w stronę ulicy Kolumba i dawnych zabudowań gospodarczych. Tę część miasta dopiero czeka przemiana, jaka nastąpiła już między dworcem a Wałami Chrobrego, ale o tym później.

1

Mijamy niedawno oddany po generalnym remoncie i przebudowie Dworzec PKP i docieramy w okolice Starego Miasta. To fontanna w parku przed Urzędem Morskim. Szkoda, że nieczynna.

2

I sam Urząd Morski w Szczecinie. Gmach jest jednym z najbardziej okazałych budynków w mieście.

3

Kilkaset metrów spaceru i jesteśmy na tyłach Bazyliki Archikatedralnej Świętego Jakuba.

4

Ulica Grodzka łączy katedrę z Zamkiem Książąt Pomorskich. Jesteśmy już pod dawną siedzibą możnowładców.

5

6

Malownicza uliczka Kuśnierska prowadzi prosto na dwa główne place Starego Miasta – Nowy i Stary Rynek. Nowy Rynek to dawny Targ Rybny a Stary Rynek to dawny Targ Sienny. Zresztą do dziś te nazwy są stosowane zamiennie.

7

Po lewej dawny ratusz przy Starym Rynku. Część kamienic na Starym Mieście została odbudowana po zniszczeniach wojennych w podobnym do pierwotnego wyglądzie, część jest luźnym nawiązaniem do poprzedników. Pozostałe połacie dawnego centrum Szczecina zostały zabudowane blokami lub zamienione na place. Ten fragment miasta przypomina o tym, jak kiedyś wyglądał Szczecin.

8

Jesteśmy na Bulwarze Piastowskim nad Odrą Zachodnią. To miejsce w ostatnich latach bardzo się zmieniło i dziś może służyć za przykład jak należy rekultywować tereny nadrzeczne w miastach. Długie nabrzeże pełne jest miejsc do wypoczynku, spacerów, jazdy rowerem czy po prostu pozwala na chwilę przerwy od miejskiego zgiełku w jednej z wielu zlokalizowanych tu kawiarni.

9

A to już Wały Chrobrego, chyba w najbardziej „pocztówkowe” miejsce Szczecina. Patrzymy z nich na Odrę Zachodnią i okazałą fontannę przy schodach prowadzących na Wały.

10

Naszym zdaniem zdecydowanie najpiękniejszym budynkiem Szczecina jest siedziba Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zbudowany na początku XX wieku gmach reprezentuje styl niemieckiego historyzmu. Styl ten mocno nawiązywał do architektury północnego renesansu, który możemy równie często spotkać chociażby na Głównym Mieście w Gdańsku.

11

Spod siedziby wojewody patrzymy na drugą charakterystyczną budowlę Wałów Chrobrego – Muzeum Narodowe w Szczecinie.

12

Główne wejście na Wały od strony bulwaru nad Odrą.

13

Kolejnym ważnym zabytkiem Szczecina jest siedziba Urzędu Miasta. Wybudowany w latach XX-tych ubiegłego wieku gmach miał w zamyśle służyć jako siedziba Sejmu Prowincji Pomorskiej.

14

Równie okazale prezentuje się z drugiej strony wraz w fontanną Bartłomiejką.

15

Odwracamy się i widzimy przed sobą ulubione miejsce wypoczynku szczecinian, czyli błonia papieskie połączone z Parkiem Kasprowicza. Jest to idealne miejsce na spędzenie słonecznego popołudnia. Bardzo zadbane, zielone tereny zachęcają też do zabaw i rekreacji.

16

Stąd już niedaleko do jednej z najciekawszych dzielnic Szczecina, czyli Śródmieścia-Zachód. Ta część miasta zabudowana jest kwartałami kamienic z przełomu XIX/XX wieku, w dużej mierze odremontowanymi, z parterami zamienionymi na lokale usługowe i gastronomiczne. Najlepszym przykładem przemiany tej części miasta jest deptak przy ulicy Księcia Bogusława X.

17

Kolejną z ulic, które przeszły metamorfozę jest Aleja Fontann łącząca Plac Grunwaldzki z Placem Lotników. Od strony Placu Grunwaldzkiego wieńczy ją Pomnik Marynarza.

18

Ostatni rzut oka na tę część miasta. To, co wyróżnia Polskę na tle krajów zachodnich to z pewnością wielobarwne elewacje kamienic. Na Zachodzie kolory są bardziej stonowane, u nas jest jakoś bardziej swojsko.

19

Jesteśmy już w okolicy Bramy Portowej, jednego z głównych skrzyżowań na komunikacyjnej mapie miasta. Najpierw jednak schowany między drzewami kościół Świętego Wojciecha z nowoczesną fontanną przed nim.

20

Rzut oka z w drugą stronę. Przed nami Brama Portowa, czyli pozostałość pod dawnych fortyfikacjach miejskich a za nią jeszcze raz szczecińska katedra. Na przeszklonej wieży znajduje się taras widokowy.

21

Kilka minut spaceru od Bramy w kierunku Starego Miasta i jesteśmy w jeszcze jednym urokliwym zakątku. To Plac Orła Białego, który w sporej części wygląda tak jak przed laty.

22

Na koniec wizyty w mieście nie mogłoby zabraknąć jego najbardziej znanego współczesnego symbolu, czyli Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza przy Placu Solidarności. Oddany kilka lat temu budynek, mający w założeniu przypominać lodowy pałac, zdobył wiele prestiżowych nagród architektonicznych, ale jak to w przypadku tego typu odważnych projektów bywa, nie zabrakło również gorliwych przeciwników jego budowy.

23

Wnętrza filharmonii.

24

25

Mały przerywnik w podróży. Jadąc drogą S3 ze Szczecina na południe nie sposób nie zatrzymać się w Świebodzinie, choćby na krótką chwilę 🙂

26

I tak oto dotarliśmy do Zielonej Góry. Jesteśmy przy Rynku Starego Miasta.

27

Wieża kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w całej okazałości.

28

Ulica Kupiecka. Główny ciąg pieszy i handlowy miasta. Ładna, zadbana, ale chyba nieco zbyt kolorowa.

29

Pełną zieleni Aleją Niepodległości docieramy do kolejnego ładnego zakątku miasta, Placu Bohaterów.

30

Drugim po katedrze najważniejszym kościołem w centrum jest Kościół Matki Bożej Częstochowskiej, którego wieżę widzieliśmy już wcześniej.

31

No i wspomniana Konkatedra Świętej Jadwigi. Jak na Zieloną Górę przystało, w otoczeniu zieleni.

32

Odrestaurowany, pełen życia Stary Rynek. Mimo środka tygodnia i godzin południowych ruch był naprawdę spory. To miejsce ma bardzo duży potencjał.

33

Ostatnie spojrzenie na Zieloną Górę i dwa tutejsze gołąbki. Za chwilę pojedziemy dalej w Polskę, tym razem na Dolny Śląsk.

34


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.