Golf w Danii

English version: Golf in Denmark

tytułowe

Pewnie niespodziewanie dla wielu, w ostatnim tygodniu znaleźliśmy się w zupełnie innej części Europy niż poprzednio. Po przejechaniu 2 000 kilometrów przez północne Włochy, Austrię i Niemcy, pokonaniu alpejskich przełęczy i tuneli, dotarliśmy do nizinnej Danii. To tutaj spędziliśmy ostatni (i spędzimy najbliższy) tydzień.

Zatrzymaliśmy się na Zelandii, czyli położonej najbardziej na wschód, jednej z trzech głównych wysp kraju. Korzystając z pięknej, słonecznej pogody zwiedzaliśmy miasta, miasteczka i wsie malowniczo położone na północnym i zachodnim wybrzeżu Zelandii.

1

Na początek most łączący Zelandię z środkową wyspą Danii, czyli Fionią. Przeprawa ma długość 20 kilometrów i dzieli się na dwie części – widoczny na zdjęciu podwieszony 10-kilometrowy most pod którym przepływają statki oraz na drugi, również 10-kilometrowy, płaski i położony na wbitych w dno morskie filarach odcinek. Całość łączy usypana sztucznie wyspa. Dzięki tej przeprawie zarówno samochody jak i pociągi mogą wygodnie, choć nie tanio, pokonywać Cieśninę Wielki Bełt. My też tędy przyjechaliśmy.

2

Ten spektakularny obiekt znajduje się nieopodal miasteczka Korsor, które odwiedziliśmy zaraz potem. Jednym z głównych zabytków jest znajdujący się na wybrzeżu kompleks obronny Korsor Faestning.

3

W to niedzielne, leniwe popołudnie było tutaj niewielu przechodniów. Patrzymy na Skt. Povls Kirke znajdujący się na skraju głównej ulicy miasta, Algade.

4

20 kilometrów na południe znajduje się kolejne malownicze miasteczko w okolicy – Skaelskor. Jak w każdym duńskim mieście jest tutaj czysto, estetycznie i niezwykle zielono.

5

Jesteśmy przed Starym Ratuszem.

6

Na lewo od frontu ratusza znajduje się gotycki Skt. Nicolai Kirke, będący świetnym przykładem tutejszej sakralnej architektury gotyckiej. Zbudowane według tego samego schematu, nieotynkowane lub otynkowane na biało, kościoły można spotkać na całej wyspie.

7

Jesteśmy już przy kanale łączącym miasto z zatoką, a dalej z Morzem Bałtyckim. W tle nowoczesna, idealnie wpisana w otoczenie, biblioteka miejska.

8

Kolejnego dnia wybraliśmy się rowerami na jedną z najbardziej znanych w okolicy, uważaną za najpiękniejszą w zachodniej Zelandii, plażę w Stillinge Strand. Po drodze mijaliśmy wieś Kirke Stillinge z podobnym do pokazanego wcześniej kościołem gotyckim. Warto zauważyć, że praktycznie przy każdym kościele znajduje się cmentarz przypominający często bardziej ogród niż miejsce pochówku zmarłych. Jest bardzo skromnie, estetycznie i zielono.

9

10

Największym miastem, które zwiedziliśmy w zeszłym tygodniu było bez wątpienia Roskilde, prawie 50-tysięczny satelita położonej nieopodal Kopenhagi. Zaczynamy nietypowo, bo też od cmentarza i znajdującej się na nim kaplicy Grabrode.

11

Sztuka nowoczesna na placu przed dworcem kolejowym.

12

Główną ulicą i zarazem deptakiem miejskim jest Algade pełna markowych sklepów i restauracji. Na końcu ulicy znajduje się ledwie widoczny na tym zdjęciu budynek ratusza.

13

Zanim jednak tam dojdziemy, po prawej mijamy okazałe zabudowania klasztoru w Roskilde.

14

Rzut oka za siebie. Patrzymy na przebyty już odcinek Algade. Zabudowa jest raz starsza, raz nowsza, zawsze jednak pasuje do siebie.

15

Dochodzimy do rynku i naszym oczom ukazuje się główny zabytek sakralny miasta, czyli katedra Roskilde Domkirke.

16

Na nabrzeżu znajduje się z kolei Muzeum Łodzi Wikingów. Odtwarzane i prezentowane zwiedzającym są tutaj tradycyjne łodzie starożytnych Wikingów, jak choćby ta, którą młodzież szkolna pod okiem przewodnika udała się na krótki rejs po zatoce.

17

Ostatni dzień wycieczki w tym tygodniu poświęciliśmy na nadmorskie Kalundborg i Skaelskor.

W Kalundborgu już z daleka rzuca się w oczy masywna bryła kościoła Von Frue Kirke, która otwiera wejście na niewielkie stare miasto od zachodu.

18

Idąc w stronę głównej ulicy miasta, deptaka Kordilgade, mijamy klasztor zlokalizowany przy Klosterparkvej.

19

Tradycyjne domy szachulcowe, bardziej znane jako zbudowane z muru pruskiego, są tutaj bardzo popularne i zachowane w bardzo dobrym stanie. Ten znajduje się przy zachodnim wejściu na deptak.

20

Nieco senne i pustawe Kordilgade. Byliśmy tutaj zaraz po południu więc większość ludzi była w tym czasie w pracy.

21

Na północny-zachód od Kalundborga znajduje się położona na cypelku latarnia morska Rosnaes Fyr strzegąca wejścia do portu w mieście. Patrzymy najpierw na nią a później na Kalundborg i otaczającą go zatokę Kalundborg Fjord.

22

23

Ostatni punkt wycieczki w tym tygodniu to położone na północy wyspy, między Kalundborgiem a Roskilde, Holbaek. Jesteśmy przy Ahlgade, głównym deptaku miasta.

24

Na krótki odpoczynek wybraliśmy sobie nadmorski, urokliwy bulwar z pięknie przystrzyżoną trawą, z którego można było podziwiać panoramę miasteczka w otoczeniu niewielkich łódek rybackich oraz nieco większych jachtów i motorówek. Doprawdy, idealne miejsce na spędzenie słonecznego, wolnego popołudnia.

25

Do zobaczenia za tydzień!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.