Golf w Umbrii (część 2)

English version: Golf in Umbria (part 2)

tytułowe

To był już nasz ostatni tydzień we Włoszech. Spędziliśmy go, podobnie jak poprzedni, w środkowej części kraju, w regionie Umbria. Mieliśmy okazję zobaczyć jego stolicę – Perugię oraz miasteczka Spoleto i Gubbio, które zachwycają swoim historycznym dorobkiem a przede wszystkim architekturą.

Perugia to jedno ze starożytnych dwunastu miast tzw. ligi etruskiej. Jego położenie w połowie drogi między Rzymem a Mediolanem przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta, ale naznaczyło je również piętnem wielu wojen o dominację w tym istotnym z punktu widzenia politycznego i gospodarczego regionie. Nie dziwi więc, że Perugia została solidnie ufortyfikowana już w czasach panowania Etrusków a kolejni władcy jeszcze zwiększali wydatki na obronność.

Od południa dostępu do miasta strzeże Porta Romana, która jest bramą zewnętrznego systemu zabezpieczeń. Wewnątrz miasta, przy wielu ulicach, do dziś zachowały się poszczególne, mniejsze bramy.

1

Powoli zbliżamy się do głównego placu Perugii, czyli Piazza IV Novembre.

2

Jesteśmy na miejscu. Głównym zabytkiem jest tutaj ogromny Palazzo dei Priori.

3

Przed nim, na środku placu, znajduje się Fontana Maggiore.

4

Dochodzimy do Piazza Giovanni Battista Rossi Scotti z którego końca roztacza się panorama na północną część Perugii. Patrzymy na północny-zachód.

5

Widocznymi na poprzednim zdjęciu schodami schodzimy w stronę głównej, północnej bramy starożytnego miasta. Jest to Arco Etrusco o di Augusto na którym widnieje dawna nazwa miasta, czyli Perusia.

6

Ponad kilometr dalej znajduje się ostatni punkt zewnętrznego pierścienia fortyfikacji, czyli Cassero di Porta Sant’Angelo przy Corso Giuseppe Garibaldi.

7

Wracając z powrotem przez Piazza IV Novembre natrafiliśmy na pokazy artystyczne. Czego dokładnie dotyczyły, nie wiemy, ale prawdopodobnie były związane z obchodami jakiegoś studenckiego święta o czym świadczyła duża liczebność żaków na ulicach miasta.

8

Tym razem widok na wydłużoną południową część starego miasta z Bazyliką Świętego Piotra oraz Bazyliką Mniejszą Świętego Konstantyna. Perugia ma mnóstwo świetnych punktów widokowych, jak chociażby ta restauracja położona na szczycie muru okalającego miasto.

9

Po Perugii odwiedziliśmy dużo mniejsze, ale równie urokliwe Spoleto położone ok. 50 km na południowy-wschód. Patronem deptaka jest oczywiście jeden z największych bohaterów Włochów, czyli Giuseppe Garibaldi.

10

Na wysokiej Rocca Albornoziara ulokowany jest zamek. Najlepiej wygląda nocą z drogi prowadzącej do Perugii i Foligno, ponieważ jest od tej strony bardzo mocno iluminowany.

11

Z zamku do wieży obronnej prowadzi Ponte delle Torri. Wysoki mur osłaniał obrońców zamku przed atakującymi a ponadto sprawiał, że stawali się niewidoczni dla napastników próbujących zdobyć twierdzę od strony miasta.

12

Z Via Gattaponi u podnóża północnej części murów zamkowych patrzymy na Cattedrale di Santa Maria Assunta.

13

Za chwilę zaczęło padać więc byliśmy zmuszeni przerwać zwiedzanie. Ostatnia fotka ze Spoleto – fragment zabudowy prowadzącej z katedry do dolnej części miasta od której rano zaczęliśmy spacer.

14

Gubbio w linii prostej znajduje się 50 km na północ od Spoleto. Jest to prowincjonalne, nieco senne miasteczko, ale pełne imponujących zabytków. Przypomina nieco polski Sandomierz i być może dlatego to właśnie tutaj kręcona jest włoska wersja serialu „Ojciec Mateusz”, czyli „Don Matteo” 🙂

W środę odbywał się tutaj targ na którym mieszkańcy co tydzień mogą się zaopatrzyć m.in. w świeże produkty spożywcze.

15

Charakterystycznym punktem miasta jest wyłaniający się zewsząd Palazzo dei Consoli położony przy Piazza Grande.

16

Piękne, malownicze uliczki, często zamknięte łukowymi sklepieniami bram cofają nas w czasie o kilkaset lat. Jak to zwykle we Włoszech bywa, wszędobylska motoryzacja przypomina nam o czasach w których jesteśmy 🙂

17

18

Przed nami Porta Romana strzegąca wejścia do miasta od wschodu.

19

Idziemy w stronę punktu widokowego zlokalizowanego w górnej części miasteczka, niedaleko Piazza Grande.

20

Z góry patrzymy na malowniczy krajobraz Umbrii rozciągającej się aż po horyzont.

21

22

Tym razem stromo w dół. Mieszkańcy nie mają tutaj łatwo.

23

W prześwicie widzimy fragment Palazzo dei Consoli. Zaraz zobaczymy go w całej okazałości.

24

Piazza Grande w Gubbio z Palazzo dei Consoli w roli głównej. Na kolejnym zdjęciu, na prawo od niego, kolejny okazały pałac zaadaptowany na ratusz miejski.

25

26

Okazałe domy mieszczańskie wzdłuż Via dei Consoli, głównej ulicy biegnącej przez centrum starego Gubbio.

27

Ostatni kadr z Włoch. Panorama Gubbio widziana z Piazza Grande. Metalowe kolce są nie tylko remedium przeciw gołębiom. Nie pozwalają również ciekawskim turystom na wspinanie się na niebezpieczny murek.

28

Na tym kończymy naszą 2,5-miesięczną przygodę w Włochami. Już dziś jesteśmy w dalszej podróży, ale póki co nie zdradzimy gdzie, bo dla niektórych może to być sporym zaskoczeniem 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.