Golf w Val di Noto

English version: Golf in Val di Noto

tytułowe

Ostatni tydzień naszej podróży był już dwudziestym dziewiątym od kiedy wyjechaliśmy z Polski a zarazem przedostatnim jaki zamierzamy spędzić na Sycylii. W ciągu niespełna dwóch ostatnich miesięcy przejechaliśmy wyspę wzdłuż i wszerz poznając zarówno jej atrakcje historyczne, jak i przyrodnicze.

Kilka minionych dni spędziliśmy ponownie w Dolinie Noto. To właśnie tutaj znajduje się osiem miast, które zostały zniszczone podczas trzęsienia ziemi spowodowanego wybuchem Etny w 1693 roku. Miasta te zostały odbudowane w stylu późnego baroku, zwanego również barokiem hiszpańskim z wielką pieczołowitością i rozmachem. Do tej pory w naszej relacji pokazaliśmy już sześć z ośmiu wspomnianych miast, czyli kolejno Katanię, Noto, Palazzolo Acreide, Modicę, Ragusę i Scicli. Teraz przyszedł czas na dwa ostatnie z wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miast Val di Noto – Caltagirone i Militello.

1

Caltagirone od południa otacza piękny park Giardino Publicco. Mimo niesprzyjającej pogody (było pochmurno i chłodno, ale na szczęście nie padało) przejście przez ogród wzdłuż Via Roma zachęcało do dalszej eksploracji miasta.

2

Przy północnym końcu ogrodu znajduje się dawny teatr, dziś Regionalne Muzeum Ceramiki z której wyrobu Caltagirone słynie na całe Włochy, a szczególnie na Sycylię. Właśnie ze schodów teatru patrzymy na zamgloną panoramę starego miasta.

3

Jedną z ciasnych uliczek wchodzimy do centrum. W tle widzimy już pierwsze z czekających nas atrakcji.

4

Dochodzimy do Cattedrale di San Giuliano i siedziby Banco di Sicilia zlokalizowanej w pięknym barokowym pałacu przy Via Duomo.

5

Nie tylko zabytki architektury sakralnej przyciągają oko zwiedzającego. Przed tym kościołem posadzono dwa szpalery drzew pomarańczowych, których owoce już teraz wyglądają bardzo dorodnie.

6

Jesteśmy już przy słynnych, dekorowanych ceramiką schodach prowadzących na wzniesienie nad którym góruje Parrocchia Maria SS. del Monte.

7

Zapewne w pogodny dzień widok z góry robi lepsze wrażenie, ale i tak jest nieźle.

8

Po drodze jeden z bardzo, bardzo wielu handlujących ceramiką sklepików.

9

Powoli idziemy w stronę mostu Ponte San Francesco mijając kolejną okazałą świątynię.

10

Typowe ulice Caltagirone. Nieco pochyłe, wąskie, pełne samochodów i zabudowane głównie barokową architekturą z początku XVIII wieku.

11

Jeszcze jeden, ciekawie urządzony, sklepik z wyrobami lokalnych rzemieślników.

12

Patrzymy na tyły katedry Duomo di San Giuliano, od tej strony zabudowanej typowymi dla tego miasta domami. Jak widać miasto nie jest jeszcze w całości odrestaurowane i w wielu miejscach zachowało swój pierwotny, naturalny wygląd.

13

Z mostu San Francesco patrzymy na okazały kościół, również pod wezwaniem Świętego Franciszka z Asyżu.

14

15

Obracając się rzucamy ostatnie spojrzenie na stare miasto w Caltagirone. Widzimy na nim częściową panoramę z widoczną na pierwszym planie wieżą katedralną.

16

Kolejnego dnia odwiedziliśmy Militello in Val di Catania. Jest ono zdecydowanie mniejsze od Caltagirone, można powiedzieć, że bardziej prowincjonalne. Niezliczona ilość zabytków potwierdza jednak to, że w przeszłości było to znaczące sycylijskie miasto.

Na początek dość swojski widok suszącego się nad ulicą prania. Widok na Sycylii bardzo pospolity, dla przybyszów już mniej.

17

Dwie najbardziej okazałe (i przede wszystkim pięknie odrestaurowane) świątynie w centrum miasta to kolejno Chiesa San Niccolo przy Via Umberto I…

18

…oraz Chiesa San Bernadetto Abate przy Piazza Municipio.

19

Na skraju miasteczka znajduje się kończące się urwiskiem wzniesienie. Droga prowadzi do kościoła Świętego Antoniego oraz na mały, lokalny cmentarz.

20

Z urwiska rozciąga się widok na pobliską, nieco pofałdowaną okolicę. W oddali można dostrzec kontury znajdującego się kilkanaście kilometrów na północny-wschód jeziora Lago di Lentini.

21

Sycylijskie cmentarze od polskich dzielą dwie podstawowe różnice. Po pierwsze, prawie wszyscy są tutaj pochowani w rodzinnych, wielopokoleniowych grobowcach a po drugie, tutejsze groby przybierają raczej formy okazałych kaplic, nierzadko rozmiarów małych domków w których pochowane są całe rodziny.

22

23

Wracając z cmentarza jedną z bocznych uliczek dostrzegamy swojskiego „malucha”. Na Wyspie Słońca kilkudziesięcioletnie wyroby włoskiego przemysłu motoryzacyjnego nadal radzą sobie nadspodziewanie dobrze.

24

Wracając do centrum Militello warto zobaczyć barokową fontannę Fontana della Ninfa Zinna zaraz obok dawnej miejskiej bramy Porta della Terra.

25

W południowej części Militello najważniejszym zabytkiem architektury sakralnej jest Santuario Santa Maria della Stella. Otacza je niewielki, ale dobrze zagospodarowany placyk ze zdrojem wody pitnej, zachęcający do chwili odpoczynku.

26

Wizytę w miasteczku kończymy przechodząc przez plac przed miejską katedrą i kierując się brukowaną i pełną zieleni Via Duca degli Abruzzi w stronę zaparkowanego w pobliżu Golfa.

27

28


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.