Golf w Syrakuzach

English version: Golf in Syracuse

tytułowe

Sycylia przywitała nas zaskakująco dobrą pogodą jak na tę porę roku. Cóż, jesteśmy przyzwyczajeni, że w marcu natura dopiero bardzo, ale to bardzo powoli budzi się do życia a temperatury wyższe niż 10 stopni są rzadkością. Na szczęście na południowym krańcu Włoch jest zupełnie inaczej. Długie, słoneczne i przede wszystkim ciepłe dni ostatniego tygodnia spędziliśmy na zwiedzaniu starożytnych Syrakuz oraz miast Noto i Palazzolo Acreide w dolinie Val di Noto.

Tydzień temu opuściliśmy Katanię i okolice wulkanu Etna. Golf załapał się na ostatnie pamiątkowe zdjęcie z groźnie wyglądającą o tej porze roku górą.

1

W poniedziałek odwiedziliśmy Syrakuzy. Ten bardzo znaczący w starożytności ośrodek dziś jest pełnym zabytków przeszłości, ale jednak prowincjonalnym miastem czerpiącym duże dochody z turystyki. Nic dziwnego. Oprócz budowli z czasów antycznych (greckich i rzymskich) Syrakuzy pełne są śladów z kolejnych epok, szczególnie zaś bardzo rozpowszechnionego na Sycylii późnego baroku.

Starożytne miasto zostało ulokowane na wyspie Ortygii, którą dopiero w XIX wieku ze stałym lądem połączył most (dziś nazywany Ponte Umbertino). Jesteśmy na Piazzo Archimede, patrzymy na bogato zdobioną Fontana Di Diana. Za naszymi plecami znajduje się dom w którym rzekomo urodził się i mieszkał słynny starożytny matematyk Archimedes.

2

Główny plac Syrakuz to Piazza Duomo zabudowany pełnymi przepychu barokowymi pałacami i kościołami.

3

4

Najważniejszym z zabytków jest tutaj katedra (Duomo di Siracusa) widoczna po prawej stronie.

5

Zbliżamy się do południowego krańca Ortygii, którą zajmuje niedostępna dla zwiedzających twierdza Castello Manice.

6

Woda w zatoce jest bardzo czysta, może nawet zachęcić odważnych do kąpieli. Temperatura powietrza dochodzi do 25 stopni, ale wody nie przekracza jeszcze 15-17 stopni.

7

Ciasnymi i nieco szerszymi, ale za to pięknie ukwieconymi uliczkami przechodzimy przez środek Ortygii i udajemy się do nowej części Syrakuz, zlokalizowanej na stałym lądzie.

8

9

Jesteśmy na jednym z dwóch mostów łączących Ortygię z Syrakuzami. Z Ponte Santa Lucia patrzymy na Ponte Umbertino. Ta łódka zaraz wpłynie pod most.

10

Ostatni rzut oka na Syrakuzy. Jesteśmy przy Piazza Santa Lucia i patrzymy na dwa zlokalizowane na północnym końcu placu kościoły, czyli bazylikę (po prawej) i kościół Świętej Łucji z katakumbami (po lewej).

11

Z Syrakuz udaliśmy się do Noto. Jest to jedno z ośmiu miast i miasteczek zlokalizowanych w dolinie Noto, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś możemy podziwiać pięknie zdobione kościoły i pałace, ale należy pamiętać, że przyczyną powstania tych budowli było niszczycielskie trzęsienie ziemi w 1693 roku, które obróciło w ruinę wspomniane wcześniej miasta. Noto, które zostało doszczętnie zniszczone, zostało ulokowane w nowym miejscu i wybudowane od podstaw.

Do miasta od wschodu wchodzi się przez Łuk Triumfalny za którym zaczyna się Corso Vittorio Emanuelle.

12

Przy głównej ulicy miasta podziwiamy piękny kościół i klasztor San Salvadore.

13

14

Dochodzimy do głównego placu miasta, czyli Piazza Duomo. Główną budowlą jest oczywiście katedra (Basilica Minore de San Nicolo) stanowiąca zarazem najważniejszy zabytek Noto. Warto przyjrzeć się jej dłużej, ponieważ jest uważana za jeden z najlepszych przykładów stylu późnobarokowego z początku XVIII wieku.

15

16

17

18

Naprzeciwko katedry znajduje się ratusz miejski.

19

W samym Noto, mimo jego niewielkich rozmiarów, znajduje się aż 50 kościołów! Dziś większość z nich jest nieczynna lub spełnia inne funkcje. Warto wejść w każdą z kilkudziesięciu wąskich uliczek, bo z dużą pewnością na końcu każdej z niech znajdziemy coś ciekawego. Tak jest chociażby przy stromej Via Giovanni Bovio.

20

Kolejny dzień przeznaczyliśmy na odpoczynek i opalanie się na plaży. Pojechaliśmy do Avoli słynącej z pięknego piaszczystego wybrzeża. Nie zawiedliśmy się, bo widoki są tam rzeczywiście cudowne.

21

23

W Avoli, tak jak w każdym innym mieście Sycylii, praktycznie przy każdej głównej ulicy można kupić świeże warzywa i owoce prosto z ciężarówki.

22

Skoro jesteśmy przy motoryzacji…

24

Ostatni dzień zwiedzania to kolejne z położonych w Val di Noto barokowych miasteczek, czyli Palazzolo Acreide. Tutaj było już nieco skromniej, kościoły i pałace przykrywa nieco grubsza warstwa patyny, ale na pewno nie można odmówić temu miejscu uroku.

Zaczynamy od najpiękniejszego, choć położonego nieco na uboczu, kościoła w mieście – Chiesa Dell’Anunziata. Szczególną uwagę należy zwrócić na detale elewacji, m.in. naturalnych rozmiarów owoce, takie jak granaty i winogrona zdobiące frontowe wejście do świątyni.

25

26

Główny plac starego Palazzolo Acreide, czyli Piazza Sao Paolo z kościołem pod wezwaniem patrona placu.

27

Idąc nieco zaniedbanymi uliczkami centrum dochodzimy do kolejnych barokowych świątyń, które powstały w ramach odbudowy miasta po zniszczeniach z końca XVII wieku.

29

28

Na Sycylii wiosna w pełni.

30

Jesteśmy w „nowej”, położonej nieco wyżej części miasta. Przy Via Roma, niedaleko placu ratuszowego taki oto widoczek.

31

Wracamy do starej, barokowej części miasta. W Palazzolo o tej porze roku nie spotkamy wielu turystów. Dzięki temu możemy spokojnie spacerować po pustych uliczkach i podziwiać klimat miasteczka. Widać, ze wiele domów wymaga generalnego remontu, ale czy po nim będą wyglądać równie pięknie?

32

33

Wracamy w okolice Piazza Sao Paolo. Przed jednym z kościołów najbardziej rozpowszechniony na Sycylii środek komunikacji – Fiat Panda 1000. Niesamowita jest żywotność tych pojazdów, które produkowane jeszcze w latach 80-tych XX wieku, do dziś z powodzeniem pokonują pagórkowate i nierówne drogi Sycylii.

34

Na koniec panorama starego Palazzolo Acreide widziana ze schodów prowadzących do „górnego miasta”.

35

36

W przyszłym tygodniu wybieramy się na południe Sycylii, do Agrigento. Nie omieszkamy również zahaczyć środka wyspy, aby przekonać się jak wygląda życie na prowincji w peryferyjnym regionie Włoch.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.