Golf w Bradze i Guimaraes

English version: Golf in Braga and Guimaraes

30 tytułowe
To już ostatnia relacja z naszego miesięcznego pobytu w Portugalii. W drugim tygodniu lutego oprócz wizyty w Porto, opisanej w poprzednim wpisie, odwiedziliśmy dwa miasta znajdujące się w północnej części kraju, w pewnym oddaleniu od atlantyckiego wybrzeża – Bragę oraz Guimaraes, pierwszą stolicę Portugalii. Podróż po zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego zakończyliśmy zaś w sanktuarium Bom Jesus, pięknie zlokalizowanym na jednym ze wzgórz otaczających Bragę.

Na trzy dni, które zajęło nam zwiedzanie powyższych miejsc, zatrzymaliśmy się na kempingu w pobliżu starego stadionu w Bradze.

1

Stamtąd mieliśmy tylko dwa kilometry do historycznego centrum miasta. Zwiedzanie najlepiej zacząć od jego południowej części wchodząc przez szeroki deptak Avenida de Libertade.

2

Skręcając nieco w lewo dojdziemy do głównej części starego miasta, czyli okolic katedry. Zanim jednak tam dotrzemy mijamy piękny plac z kościołem Igreja de Santa Cruz.

3

Chwilę później docieramy do niewielkiej kaplicy (Capela dos Coimbras) będącej przykładem typowej dla XVI-wiecznej Portugalii architektury manuelińskiej.

4

Jesteśmy już przy katedrze w Bradze. Świątynia, pierwotnie wybudowana w stylu romańskim, była wielokrotnie przebudowywana i dziś, oprócz romańskiej bryły i portali, jej architektura ma również charakterystyczne cechy późniejszych epok – gotyku i renesansu.

5

6

Przenosimy się już w inne rejony centrum Bragi. Staromiejskie uliczki są pięknie odnowione, budynki mają czyste i schludne elewacje. Jest to pewna odmiana w stosunku do odwiedzonych wcześniej Lizbony, Coimbry czy też Porto, gdzie dość często straszą zrujnowane i opustoszałe kamienice.

7

Jednym z głównych zabytków Bragi jest Arco de Ponta Nova. Łuk zamykający stare miasto od zachodu jest przyozdobiony efektownym witrażem.

8

Na koniec wracamy na Avenida de Libertade i główny plac w Bradze. Na wszelki wypadek władze miasta postanowiły przypomnieć mieszkańcom i turystom gdzie są 🙂 Tak naprawdę takie instalacje są bardzo popularne w wielu turystycznych miastach, stanowią częsty punkt zbiórek i spotkań a także świetne miejsce do zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

9

Kolejnym punktem na naszej mapie podróży było Guimaraes, położone nieco na południowy-wschód od Bragi. W tej pagórkowatej i pofałdowanej okolicy ulokowało się jedno z piękniejszych miast północnej Portugalii, pełne zabytków architektury a także istotne z punktu widzenia historii tego kraju. To właśnie tutaj urodził się pierwszy król Portugalii, Alfons I, a miasto do 1143 roku pełniło rolę stolicy kraju.

Jesteśmy przy placu Largo do Toural stanowiącym południowo-zachodnią granicę historycznego centrum Guimaraes. Patrzymy na Bazylikę Świętego Piotra.

10

Nie wchodzimy jeszcze w obręb średniowiecznych murów miejskich. Na ich południowo-wschodnim krańcu posadowiono piękny, strzelisty kościół (Igreja de Nossa Senhora da Consolacao e Santos Passos) przed którym znajduje się podłużny ogród (Jardim Largo da Republica do Brasil) tworzące razem piękną kompozycję.

11

Zaraz po wejściu do ścisłego centrum widzimy romańsko-gotycką katedrę. Podobnie jak w wielu innych przypadkach, w oczy rzuca się nie tylko sakralny, ale i obronny charakter świątyni.

12

Uliczki starego Guimaraes. Podobnie jak w Bradze, wszystko jest pięknie odrestaurowane. Dominują kamienice w jasnej, przeważnie białej kolorystyce z kamiennymi, nieotynkowanymi detalami. Historyczne centrum miasta w 2001 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

13

14

15

Dochodzimy w okolice wzgórza zamkowego w Guimaraes. Pierwszą z trzech głównych budowli jest pałac książęcy Paco dos Duques de Braganca, dawna siedziba rodu Braganca.

16

Na szczycie wznosi się datowany na X wiek zamek będący pierwszą siedzibą portugalskich królów.

17

18

Bardzo ważną funkcję miała także niewielka romańska Kaplica Świętego Michała znajdująca się obecnie w połowie drogi między zamkiem a pałacem. To prawdopodobnie tutaj został koronowany pierwszy król Portugalczyków, Alfons I, zwany później Zdobywcą.

19

Wracając przez centrum miasta mamy okazję jeszcze raz spojrzeć na piękne, brukowane uliczki i zabudowę Guimaraes. Dla Portugalczyków miasto to jest odpowiednikiem polskiego Gniezna – to pierwsza z trzech stolic kraju.

20

21

Ostatnim punktem naszej wizyty w tej części Półwyspu Iberyjskiego było sanktuarium Bom Jesus do Monte znajdujące się w Tenoes, na przedmieściach Bragi.

Charakterystyczne barokowe schody, przyozdobione figurami świętych, prowadzą do świątyni znajdującej się na szczycie z którego rozpościera się piękna panorama miasta.

22

23

Sam kościół jest typowym przykładem architektury późnego baroku połączonej z elementami neoklasycystycznymi.

24

25

Warto zwrócić uwagę na wnętrze świątyni. Szczególnie piękny jest ołtarz główny ukazujący scenę ukrzyżowania Chrystusa oraz malowidła ścienne, jak chociażby te na sklepieniu jednej z kopuł.

26

27

W ogrodzie otaczającym teren sanktuarium znajduje się niewielka grota skalna z naciekami. Tworzy ona kontrast ze znajdującym się zaraz obok kościołem a jednocześnie nadaje temu miejscu wyjątkowy, niepowtarzalny charakter.

28

Ostatnie spojrzenie na fasadę Bom Jesus, której papież Franciszek w 2015 roku nadał status Bazyliki Mniejszej.

29

Jeszcze rzut oka zza barokowych schodów mających 381 stopni i 116-metrową różnicę wysokości od ich początku do końca.

30 tytułowe

Aby dojść do najbliższego parkingu należy pokonać jeszcze pięknie wybrukowaną, prowadzącą przez las trasę z drogą krzyżową i stacjami znajdującymi się w stylowych kapliczkach.

31

Nam na szczęście się to udało i cali i zdrowi dotarliśmy do Golfa.

32

Przed nim była jeszcze 1500-kilometrowa podróż do francuskiej Prowansji, gdzie obecnie jesteśmy. Po odpoczynku zaplanowanym do końca lutego będziemy kontynuowali naszą podróż zaczynając od położonych na Półwyspie Apenińskim Włoch.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.