Trzeci tydzień w Portugalii

English version: Third week in Portugal

15

Przełom stycznia i lutego spędziliśmy w środkowej Portugalii. Mieliśmy okazję odwiedzić miejsce słynnych objawień maryjnych z 1917 roku w Fatimie i zlokalizowane obok sanktuarium oraz średniowieczną stolicę Portugalii – Coimbrę.

Tydzień zaczęliśmy od podróży z Lizbony do Fatimy. Sama Fatima jest niewielką miejscowością, której głównym punktem jest ogromny plac dla pielgrzymów zlokalizowany między Sanktuarium Maryjnym a Bazyliką Świętej Trójcy. Cały teren wokół placu jest przygotowany dla odwiedzających dlatego nie mieliśmy problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na dwa noclegi.

1

Świątynia upamiętniająca objawienia Matki Boskiej jest głównym punktem wielu turystów odwiedzających Portugalię. Oprócz wydarzeń, które miały tutaj miejsce przeszło sto lat temu warto zwiedzić to miejsce ze względu na jego niepowtarzalny urok. Główny kościół otoczony jest piękną kolumnadą spod której roztacza się widok na plac, który może pomieścić kilkadziesiąt tysięcy osób.

2

Patrzymy na wprost wejścia do głównej bazyliki (Basilica de Nossa Senhora do Rosario de Fatima). Na schodach przed wejściem znajduje się główny ołtarz, z którego są odprawiane msze masowe podczas obchodów rocznicy objawień oraz większych wydarzeń, jak np. wizyty papieży.

3

30 km na północ od Fatimy znajduje się Leiria, jedno z większych miast w tym regionie. Korzystając z pięknej pogody poświęciliśmy jedno popołudnie na zwiedzenie tego miasta.

Nad Leirią góruje dawny zamek Maurów, który stanowił jedno z głównych źródeł oporu w czasach rekonkwisty. Po zdobyciu go przez siły katolickie w XII wieku nie zaprzestał pełnienia ważnej funkcji obronnej, tym razem już w imieniu innej religii.

4

Jesteśmy na głównym placu miasta, Praça Francisco Rodriguez Lobo, z którego również można podziwiać wspomnianą wcześniej fortecę.

5

Centrum Leirii to w większości zaniedbane, wąskie uliczki przypominające tylko gdzieniegdzie o czasach świetności tego miasta. Obecnie dużo sklepów i restauracji jest zamknięta, domy są zapuszczone a mieszkańców można spotkać tylko gdzieniegdzie.

6

Kolejne dwa dni spędziliśmy w Coimbrze, trzecim co do wielkości mieście w Portugalii a w XII i XIII wieku stolicy kraju. Jest to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast tej części Półwyspu Iberyjskiego.

Samo centrum dzieli się na dwie części – Dolne i Górne Miasto nazwane tak ze względu na ich położenie. Dolne znajduje się nad rzeką Mondego, natomiast Górne na pobliskim wzniesieniu.

Główną świątynią Dolnego Miasta jest Igreja de Santa Cruz.

7

To, co najpiękniejsze znajduje się jednak we wnętrzu. Oprócz zachwycających organów uwagę zwracają charakterystyczne dla tego regionu przykłady malowanej ceramiki na bocznych ścianach nawy głównej.

8

Z Igreja de Santa Cruz w stronę Górnego Miasta prowadzi główny deptak Coimbry – Rua Visc de Luz w całości zabudowana bogato zdobionymi, wysokimi kamienicami.

9

10

Na końcu deptaka, przy moście Świętej Klary prowadzącym na lewy brzeg Mondego, zwanej również Rzeką Poetów, znajduje się plac uświetniony pomnikiem Joaquima Antonio de Aguiara, urodzonego w Coimbrze portugalskiego polityka.

11

Po przeprawieniu się na drugi brzeg od razu naszą uwagę zwraca pięknie odrestaurowany, ogromny klasztor Świętej Klary, zwany Nowym.

12

Dlaczego Nowym? Ponieważ kilkaset metrów dalej znajduje się dawny, Stary Klasztor Świętej Klary, który nie wystarczał już na potrzeby stale rozrastającego się zakonu.

13

Odwracamy się w stronę rzeki i patrzymy na panoramę Górnego Miasta.

14

Górujące na szczycie budynki to zbudowania dzielnicy uniwersyteckiej. Warto zauważyć, że to właśnie w Coimbrze znajduje się najstarszy uniwersytet w Portugalii, którego powstanie datuje się na 1290. Ciekawostką są losy uniwersytetu, który na przestrzeni lat był kilkakrotnie przenoszony do Lizbony i z powrotem, żeby finalnie na stałe ulokować się w Lizbonie w połowie XVI wieku.

Jesteśmy na dziedzińcu uniwersyteckim. To właśnie charakterystyczna wieża uczelni stanowi dominantę w panoramie Górnego Miasta.

15

16

Zaraz u podnóża pełnego studentów wzniesienia mieszczą się kolejne ważne zabytki Coimbry. Są to zlokalizowane zaraz obok siebie kościoły Sao Joao de Almedina i Se Nova de Coimbra, czyli nowa katedra.

17

18

Zaraz obok pierwszej z tych świątyń swoją siedzibę ma Muzeum Narodowe. Zza podcieni dziedzińca można zobaczyć starą katedrę w Coimbrze.

19

Oto i ona, widziana od tyłu i od frontu z poziomu ulicy. Wszystkie wspomniane przed chwilą kościoły znajdują się w zasięgu wzroku na naprawdę niewielkiej przestrzeni.

25

26

My opuszczamy już Górne Miasto i udajemy się w okolice ogrodu botanicznego. Jesteśmy w niewielkim parku przed Muzeum Bissaya Barreto i patrzymy na kwitnącą magnolię.

20

Za murem muzeum, wzbogaconym ozdobną, malowaną ceramiką, widzimy akwedukt Świętego Sebastiana.

21

W ogrodzie botanicznym kwitnąca, bujna zieleń.

22

Wychodząc z ogrodu docieramy w okolice pięknego budynku seminarium duchownego. Wcześniej jednak, po prawej, mijamy kaplicę Hospital Militar de Coimbra.

23

I wspomniane Seminario Maior de Coimbra.

24

Wracając do domu jeszcze raz przechodziliśmy przez Dolne Miasto. Idziemy głównym deptakiem w stronę Igreja de Santa Cruz, który pojawił się już na pierwszych zdjęciach miasta.

27

Na tym zakończyliśmy naszą dwudniową podróż po dawnej stolicy i zwiedzanie w tym tygodniu. W poniedziałek wybieramy się dalej na północ, aby zwiedzić Bragę, Guimaraes oraz Porto. Będzie to nasz ostatni tydzień w Portugalii.


Jedna myśl w temacie “Trzeci tydzień w Portugalii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.